top of page

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

 

 

 

Çocuk ve ergen danışmanlığı, zihinsel, duygusal ya da davranışsal problemler yaşayan çocuk ve ergenlerle yürütülen bir danışmanlık hizmetidir. Çocuklardaki gelişim aşamaları bebeklik dönemi, okul öncesi dönem, okul dönemi ve ergenlik dönemi basamaklarını kapsar. Danışmanlık sürecinde çocuğun gelişimsel dönemi, biyolojik yaşı, ihtiyaçları, kişisel özellikleri, ilgi alanları ve anne baba tutumları oldukça belirleyici olmaktadır. Her dönem kendi içerisinde bilişsel, duyusal, sosyal ve fiziksel alanlarda incelenebilir.

 

Psikolojik danışmanlık sürecinde çocuğu ve aileyi tanımak üzere görüşmeler yapılarak değerlendirme sonucunda hedef belirlenir ve buna göre bir yol haritası çizilir. Probleme bağlı olarak envanter uygulaması ve doktor yönlendirmesi yapılmakla beraber çocuğun rehber öğretmeni ile de işbirliği içinde olmak gerekebilir.

 

Ergenlik dönemi sürecinde çeşitli duygu-durum dalgalanmaları meydana gelebilir. Süreç ile ilgili gerekli yönlendirmelerimiz psikologlarımız tarafından yapılırken aynı zamanda gelecek ile ilgili hedeflerin belirlendiği bu dönemde kurumumuz tarafından kariyer planlaması ve eğitim danışmanlığı konularında da gerekli bireysel ya da grup danışmanlıkları yapılmaktadır.

Psikolog at Çocuk
bottom of page